نکات نورپردازی نمای داخلی و خارجی ساختمان

نکات نورپردازی نمای داخلی و خارجی ساختمان

0 نظر | نوشته شده توسط: محمود مفرد | 1398/10/21 09:58:30

سالیان زیادی است که از نور و روشنایی در زیباسازی شهر ها، منازل و محل کار استفاده میشود اما با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و ساخت انواع نور های ال ای دی در سایز ها و اندازه های مختلف نه تنها در دکوراسیون داخلی میتوان با نورپردازی فضا را زیباتر کرد بلکه نمای بیرونی ساختمان را نیز میتوان جذاب تر جلوه داد. اما نکات نورپردازی نمای داخلی و خارجی ساختمان که علاوه بر روشنایی زیبایی را جندیدن برابر کند چه چیزهایی میباشد ؟ صنایع روشنایی هوران علاوه بر عرضه شیک ترین و جدیدترین مدل لوستر به سراسر کشور در این مقاله شما را با این نکات آشنا میسازد با ما همراه باشید.

اشتباهات رایج در نورپردازی ؟

چه در نمای خارجی ساختمان ها و چه در فضای داخلی یکی از مهم ترین اجزای طراحی و زیباسازی نحوه نورپردازی و روشنایی میباشد.برای بهتر جلوه دادن فضا رعایت نکات زیر ضروری است.

استفاده از یک منبع نور

یکی از متداول ترین اشتباهات در نورپردازی داخلی استفاده از یک منبع نور سقفی میباشد حتی اگر آن منبع جدیدترین مدل لوستر روز باشد و روشنایی زیادی هم داشته باشد باز هم بهتر این است که از چندین منبع نور استفاده شود مانند آباژور بدین ترتیب میتوان به راحتی میزان نور و روشنایی را کم و زیاد کرد و در نقاط مشخص تابش نور را کنترل کرد و هم چنین در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

موقعیت مکانی نامناسب منبع نور

استفاده از لوستر های خیلی بزرگ و پر شاخه برای سقف های کوتاه و فضاهای کوچک و یا بالعکس استفاده از لوستر های کوچک و کم نور برای فضاهای بزرگ حس ناخوشایندی را ایجاد میکند و حتی میتواند به بینایی صدمه بزند . برای زیباسازی فضای داخلی و بیرونی ساختمان نیاز به تناسب و تقارن میباشد که باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

نور نا کافی و یا بیش از حد نیاز

از دیگر نباید های نورپردازی نور نا کافی است. نور کم، موجب می شود از زیبایی و جلوه دکوراسیون کاسته شود و فضایی کسل کننده ایجاد شود. این موضوع می تواند بر روی قوه بینایی هم تاثیر منفی داشته باشد. از سوی دیگر، نور بیش از حد برای چشم آزار دهنده و مضر است و از نظر اصول دکوراسیون داخلی غیر حرفه ای است. با استفاده از لامپ هایی با ولتاژ بالا و یا منابع متعدد جهت ایجاد امکان کنترل نور، میتوان این مشکلات را به آسانی رفع کرد.

 رنگ نور ترکیبی

منابع نوری تک رنگ که نور فقط زرد یا فقط سفید دارند، اغلب آزار دهنده  و نا خوشایند هستند. اما استفاده از طیف متنوعی از رنگ نور، می تواند احساس خوب و آرامی را در شما به وجود آورد. اغلب برای بیشتر منابع نوری، از دو رنگ سفید و زرد استفاده می شود که می تواند به آسانی فضا را دلنشین تر کند.

 اکسسوری های نا هماهنگ در نورپردازی

به همان اندازه که روشنایی در دکوراسیون داخلی با اهمیت است، نوع وسایل روشنایی یا همان اکسسوری های نورپردازی از قبیل لوستر، کنارسالنی ها، نور مخفی، آباژور و غیره هم دارای اهمیت بسیار است. هماهنگی سبک، ابعاد، جنس و رنگ این اکسسوری ها با نحوه چیدمان فضا بسیار مهم است. هنگامی که آباژور ها و کنارسالنی ها خاموش هستند باز هم در نحوه چیدمان و هماهنگی باید دقت شود  که نمی توان هر یک از انواع لوستر و آباژور را در هر موقعیتی به کار برد.

حرف آخر:

برای داشتن فضایی دلنشین، گرم، صمیمی و ایجاد و محیطی آرام بخش در انتخاب وسایل روشنایی ، میزان روشنایی و نحوه نورپردازی دقت کنید.

0 نظر

پیام بگذارید


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
برو بالا