چطور لوستر برنجی اصل را تشخیص دهیم؟

چطور لوستر برنجی اصل را تشخیص دهیم؟

0 نظر | نوشته شده توسط: محمود مفرد | 1398/09/09 11:55:11

لوستر یکی از وسایل روشنایی در هر خانه ای به شمار می آید که سبک های مختلفی از آن در بازار وجود دارد. در هنگام ساخت لوستر از مواد مختلفی استفاده می شود. یکی از محبوب ترین فلزاتی که در در این وسیله روشنایی استفاده می شود برنج است. لوستر های برنجی از سالیان قبل  تا به امروز طرفداران خاص خود را داشته اند و جدیدترین مدل لوستر از این جنس ساخته می شود. اگر قصد دارید لوستر برنجی را خریداری کنید بهتر است قبل از آن این مقاله را مطالعه کنید ما در اینجا به شما آموزش می دهیم تا به راحتی تشخیص دهید لوسترمورد نظر شما دارای جنس اصل یا تقلبی است.

یکی از بهترین فلزهایی که برای ساخت لوستر مورد استفاده قرار می گیرد برنج است. دلایل زیادی باعث شده تا این فلز محبوبیت بیشتری را در طی سالیان کسب کند : تغییر رنگ نمی دهد، در مقایسه با طلا و پلاتین بسیار ارزان است ، زمانی که در کنار نقره مورد استفاده قرار می گیرد جلوه زیبایی ایجاد می کند و دوام بالایی دارد.

رنگ طبیعی این فلز بسیار زیبا است و نیاز به رنگ یا آب کاری ندارد ولی قابلیت رنگ پذیری دارد که رنگ های مختلف آن در بازار موجود است. در سال های اخیر در جدیدترین مدل لوستر برنجی  از پتینه کاری و سایه قلم بر روی این نوع لوستر استفاده می شود که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

چگونه مطمئن شویم که لوستر برنجی خریداری شده اصل است؟

 

·         به طور معمول بیشتر در ساخت لوستر ها به جای برنج  از سه نوع فلز آهن, آلومینیوم  و زاماک استفاده می شود. راه های مختلفی برای تشخیص هر یک وجود دارد.

·         برای تشخیص لوستر آهنی از برنجی بهتر است از آهنربا استفاده کنید. آهنربا به آهن می چسبد ولی جذب برنج نمی شود.

·         لوستر هایی که از آلومینیوم ساخته می شوند بسیار سبکتر از نوع های برنجی هستند زیرا چگالی برنج سه برابر آلومینیوم است.

·         تنها فلزی که از نظر آلیاژ به برنج شباهت دارد زاماک است. این آلیاژاز سرب و آلومینیوم به دست می آید و آهنربا را نیز به خود جذب نمی کند. تنها راه تشخیص آن تراشیدن این فلز است . زیرا رنگ اولیه آن سفید است و هنگام آبکاری به رنگ دلخواه در می آید. اگر نمی توانید یک قسمت از لوستر را بتراشید بهتر است پیچ هایی که رزوه شده است را با دقت نگاه کنید یا آن ها را بیرون آورید در این قسمت ها نیز می توانید آثار زاماک را مشاهده کنید.

·         البته به دلیل شباهت زیاد زاماک با برنج شاید نتوانید به راحتی این دو را از هم تشخیص دهید به همین دلیل بهتر است از فروشگاه های تولیدی لوستر مطمئن خریداری کنید تا از خرید کالا مطئن باشید.

 چرا لوستر ها از برنج می سازند؟

دلیل استفاده از این فلز بسیار زایاد است در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

·         انعطاف پذیری فلز برنج در مقایسه با فلزهای دیگر بسیار زیاد  است و در هنگام ریختگری کار راحت تر انجام می گیرد.

·         فلز برنج در مقایسه با فلز های دیگر از جمله برنز طلایی تر است و این باعث می شود تا جذابیت بیشتری داشته باشد.

·         این فلز به راحتی کدر و اکسید نمی شود و بعد از طلا ، پلاتین و نقره در ردیف چهارم فلز ارزشمند جهان قرار دارد.

·         قیمت تمام شده لوستر های برنجی نسبت به برنزی پایین تر است.

·         برنج به لوستر جذابیت بیشتری می دهد و معمولا لوستر جذابیت خود را در طی سالیان حفظ می کند.


0 نظر

پیام بگذارید


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
برو بالا